„Aria na strunie G”, Jan Sebastian Bach

Suita orkiestrowa D-dur nr 3 Jana Sebastiana Bacha powstała między 1717 a 1723 rokiem (dokładna data nie jest znana), a więc ok. 300 lat temu, na zamówienie Leopolda, księcia Anhalt-Köthen. Aria na strunie G pochodzi z tej właśnie suity.

Utwór ten pierwotnie napisano dla całej orkiestry, jednak niemiecki skrzypek August Wilhelmj dokonał transkrypcji dzieła, aby możliwe było wykonanie go przez same skrzypce i fortepian. Wprowadzone przez niego zmiany w tonacji sprawiły, że utwór ten grany jest na skrzypcach wyłącznie na jednej stronie – strunie G.

„Aria na strunie G” należy do najbardziej znanych utworów muzycznych w historii. Wielu późniejszych artystów wykorzystywało ten motyw muzyczny w swoich dziełach, w tym niemiecka grupa muzyczna „Sweetbox” z piosenką „Everything’s Gonna Be Alright”.

„Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha

Utwór ten chętnie wybierany jest przez młode pary jako jeden z granych przez wynajętą skrzypaczkę, podczas uroczystej ceremonii zaślubin. Doskonale pasuje do tak uroczystych okazji, podkreślając wyjątkowość chwili i potęgując wzruszenie.

Powrót do góry