Większości z nas słowo „butonierka” kojarzy się ze ślubem i weselem. To bardzo słuszne skojarzenie — przy tych okazjach korzystamy z butonierki najczęściej. Kiedy jednak przychodzi do wskazania konkretnego miejsca, w którym ta tajemnicza butonierka się znajduje, zwykle nie jesteśmy już tacy pewni. Zazwyczaj nieśmiało wskazujemy na górne partie marynarki pana młodego. I znów — skojarzenie jest dobre, jednak niezbyt dokładne.
Czym jest butonierka?
Butonierka jest bowiem niewielkim otworem w klapie marynarki. Często umieszcza się w niej kwiaty, czy niewielkie bukiety, chociaż początkowo jej przeznaczenie było nieco inne. Butonierka miała służyć do zapinania ostatnich guzików. Jej francuska nazwa boutonnière w dosłownym tłumaczeniu oznacza dziurkę od guzika. Dopiero z czasem zyskała bardziej dekoracyjną funkcję i kwiatek w butonierce stał się powszechnym widokiem. Butonierka znajduje się w lewej klapie marynarki. Zdarzają się modele marynarek z otworami po obu stronach, ale w takich przypadkach należy pamiętać o tym, że dekorację umieszczamy tylko w jednym z nich, właśnie tym znajdującym się po lewej stronie.
Uroda – butonierka czy brustasza?
O ile słowo butonierka większości z nas jest dobrze znane, o tyle “brustasza“ zwykle zupełnie nic nam nie mówi. Tymczasem na myśl o butonierce wiele osób w pierwszym odruchu wskazuje często brustaszę, czyli zewnętrzną kieszeń w górnej części marynarki. W brustaszy umieszcza się poszetkę — ozdobny kawałek materiału lub chusteczkę. Wiele osób mylnie umieszcza bukiecik przeznaczony do butonierki właśnie w tej zewnętrznej kieszonce. To spory błąd i należy się go wystrzegać, świadczy bowiem o naszej nieznajomości zasad savoir vivru i mody męskiej. To szczególnie ważne przy oficjalnych uroczystościach, takich jak ślub, czy poważne przyjęcia, w przypadku których taka z pozoru drobna wpadka może skutecznie zepsuć całe dobre wrażenie wywołane eleganckim strojem.
Co można umieścić w butonierce?
Zdecydowanie najczęściej butonierka jest wykorzystywana do umieszczenia w niej niewielkich bukietów z żywych kwiatów i wstążek. Nie musimy jednak ograniczać się do takiego klasycznego rozwiązania. W butonierce świetnie będą prezentowały się również kwiaty z drewna, materiału, czy kamieni ozdobnych, a nawet piórka, czy papierowe ozdoby. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i koncepcja stroju, jaką obraliśmy. Warto jednak pamiętać o tym, że ozdoba mocowana w butonierce nie powinna być zbyt ciężka. W przeciwnym razie cała marynarka może się źle układać i całość nie będzie prezentowała się zbyt dobrze.
Zdarza się też, że w butonierce nie możemy umieścić zupełnie nic. W niektórych modelach marynarek otwór jest bowiem tylko markowany, a w rzeczywistości jest zaszyty, przez co nie może spełniać swojej dekoracyjnej funkcji. W takiej sytuacji ozdobę możemy po prostu przypiąć do klapy marynarki, na wysokości butonierki, uzyskując bardzo podobny efekt.
Jak wybierać kwiaty do butonierki?
Kwiatek w butonierce nie powinien być dobierany przypadkowo. Bardzo ważne jest, żeby dobrze komponował się z bukietem panny młodej. Zazwyczaj bukiecik do butonierki wykonuje się z tych samych kwiatów, co główny bukiet ślubny, tylko jest od odpowiednio mniejszy. Jeśli kwiaty mają zdobić nie tylko butonierkę pana, ale również świadków, czy drużbów, należy zadbać o to, by ozdoby odpowiednio się między sobą różniły. Bukiecik dla pana młodego powinien być odpowiednio większy i nieco bardziej bogato zdobiony tak, by już na pierwszy rzut oka nikt nie miał wątpliwości, który z panów odgrywa najważniejszą rolę w tym dniu. Z drugiej strony, należy pamiętać o tym, by zachować umiar. Zbyt duża i bogata butonierka może sprawić, że cała stylizacja pana młodego straci swój elegancki charakter. Czasem najlepszym wyborem może się okazać skromny, pojedynczy kwiatek, czy misternie układany bukiecik.