Czy warto zamieszkać wspólnie z teściami?

Czy warto zamieszkać wspólnie z teściami?

Młode osoby, które stoją przed perspektywą wspólnego zamieszkiwania z teściami zwykle długo zastanawiają się, czy warto wykonać taki krok. Zazwyczaj do mieszkania z teściami w jednym domu zmusza życiowa konieczność. W swoim otoczeniu znajdziemy zarówno pary żyjące w ten sposób, które są zadowolone ze swojej sytuacji jak i takie, które bardzo żałują tego kroku.

Które małżeństwa decydują się na mieszkanie z teściami?

Na życie pod jednym dachem z teściami zwykle decydują się te osoby, które nie mają innego wyjścia. Nie każdy wszak dziedziczy mieszkanie po dziadkach albo ma zdolność kredytową. Taki ruch często wykonują także małżeństwa osób bardzo młodych, które stają się rodzicami i pilnie potrzebują zamieszkać razem. Inne powody mieszkania z teściami to potrzeba zaopiekowania się nimi albo nadzieja na przepisanie domu czy gospodarstwa.

Kiedy wspólne mieszkanie z teściami może okazać się dobrym pomysłem?

Na zamieszkanie z teściami warto decydować się wtedy, gdy są ku temu dobre warunki lokalowe i społeczne. Jeśli teściowie mają duży dom i jest wolne piętro z osobnym wejściem to jak najbardziej warto z tego skorzystać. Udana koegzystencja jest bardziej prawdopodobna wtedy, gdy relacje przed ślubem są dobre a teściowie są osobami o łagodnych i ugodowych charakterach.

Najlepiej „wróżą” także ci teściowie, którzy mają własne życie, pracę, znajomych i zainteresowania, bo jest szansa, że nie będą zbytnio ingerować w życie młodych.

Korzyści z mieszkania z teściami odnoszą przede wszystkim te pary, które mogą liczyć na pomoc w opiece nad dziećmi. Wiele małżeństw podejmuje także ten krok z powodów finansowych. Mieszkając u rodziców zwykle koszty są niższe a wielu z nich w ogóle nie chce przyjmować pieniędzy za utrzymanie domu. Dzięki temu młodzi mogą szybciej uzbierać na własne mieszkanie czy dom.

Kiedy mieszkanie z teściami jest złym pomysłem?

Nie warto decydować się na wspólne zamieszkiwanie, gdy powierzchnia lokalowa jest mała i nie można wydzielić nawet osobnej kuchni. Tak dzieje się zazwyczaj w mieszkaniach w blokach. Młodzi nie mają wtedy szansy na prywatność i prawdziwą odrębność.

Głównym jednak powodem przemawiającym przeciw jest trudny charakter teściów oraz zbytnie zżycie się współmałżonka z jego rodzicami. Jeśli przykładowo syn we wszystkim słucha matki i jej zdanie jest ważniejsze niż żony nie wróży to niczego dobrego. Na mieszkanie z teściami nie należy się decydować wtedy, gdy są to osoby dominujące, wtrącające się i kłótliwe. Równie uciążliwi będą rodzice, którzy nie szanują prywatności młodych i chcą bardzo dużo czasu spędzać razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry