Dlaczego państwo młodzi rezygnują z prezentów ślubnych?

Dlaczego państwo młodzi rezygnują z prezentów ślubnych?

Obecnie wesela zupełnie się nie odbywają, ale jeszcze przed pandemią wyraźnej popularności nabierał trend odnośnie prezentów ślubnych, a w zasadzie ich braku. Wielokrotnie państwo młodzi decydowali się zrezygnować z tego elementu wesel, czasami całkowicie, a czasami na rzecz organizacji charytatywnych, które zawsze z radością przyjmowały pomoc od nowożeńców i ich gości weselnych.

Karma dla zwierzaka zamiast prezentu

Często państwo młodzi niczego nie potrzebują albo są w stanie wszystko sprawić sobie w swoim zakresie. Wtedy, zamiast przyjmować prezenty dla siebie, proszą swoich gości o przywiezienie czegoś, co można oddać innym. Nie zawsze jest to oczywiście akcja na rzecz schroniska, ale ten wybór jest zdecydowanie najczęstszy. Państwo młodzi decydują się też wspomóc domy dziecka, szkoły i przedszkola, domy samotnych matek albo konkretną rodzinę zmagającą się z problemami finansowymi. To piękny gest i co najważniejsze, uczestniczą w nim wszyscy goście wesela, którzy zdecydują się na taką formę prezentu. W ten sposób wszyscy goście pomagają.

A co, jeśli chcemy jednak przywieść prezent?

W dniu wesela powinniśmy bezwzględnie uszanować wolę państwa młodych. To dla nich jedyny taki dzień w życiu, a jego organizacja na pewno napsuła im już sporo krwi. Dlatego najlepiej byłoby nie dawać prezentów ślubnych, jeśli młodzi sobie tego nie życzą.

Jeśli jednak bardzo zależy nam na podarowaniu im czegoś, możemy zrobić to na poprawinach, ale bardzo dyskretnie. Nie chcemy w końcu wprowadzać w zawstydzenie osób, które niczego nie przyniosły albo gorszyć osób, które dostosowały się do woli państwa młodych. Upewnij się też, że młodzi chcą otrzymać taki prezent, czasami bowiem zupełnie sobie tego nie życzą i możemy im tym zepsuć całe święto.

Dlaczego ktoś miałby nie chcieć prezentu?

Powodów jest wiele i zależą od państwa młodych. Może się zdarzyć, że państwo młodzi chcą wszystko zbudować samodzielnie, bez pomocy rodziny i przyjaciół. W takim wypadku dawanie im prezentu może być wyrazem okazania im braku wiary w ich plany.

Są też osoby, które rezygnują z tradycji dawania prezentów, bo wśród gości są osoby biedniejsze i nie chcą wystawiać ich na koszty ani zawstydzenie na widok prezentów od innych. Są też osoby, które zwyczajnie nie potrzebują niczego i nie chcą gromadzić nowych rzeczy, których nigdy nie użyją.

Bez względu na przyczynę, należy ją uszanować i nie robić na złość młodym i innym gościom przynosząc prezent na wesele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry