Zaręczyny są niezwykle wzruszającym i radosnym momentem zarówno dla kobiety jak również dla mężczyzny. To zwykle pierwszy krok do tego, aby przed Bogiem lub urzędnikiem oraz całą rodziną i najbliższymi przyjaciółmi powiedzieć sobie sakramentalne “tak”. Zanim jednak dojdzie do uroczystości i wesela, każda para musi przejść jeszcze przez przygotowania do ślubu, które wbrew pozorom są zwykle żmudne i niezwykle męczące. Od czego zatem należy zacząć i o czym pamiętać, układając plan wesela i ślubu?
Organizacja ślubu krok po kroku – od czego zacząć? To nie prosta operacja!
W momencie, gdy opadną już pierwsze emocje po zaskakujących zaręczynach, w głowie rozbrzmiewa alarmująca myśl: „Od czego zacząć przygotowania do ślubu?” Każda para narzeczonych prędzej czy później staje przed tym dylematem.
Po pierwsze, należy ustalić datę ślubu i zdecydować, czy odbędzie się on latem, poza sezonem, przykładowo jesienią lub zimą, czy ma się odbyć za kilka miesięcy, a może jednak za rok lub dwa. Od tej decyzji zależy naprawdę wiele, a jeśli narzeczeni nie chcą długo czekać, to faktycznie muszą zakasać rękawy, aby wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik. Jeśli natomiast będzie więcej czasu, to na początku należy poszukać sali, która będzie najbardziej odpowiadała. Każda więc para musi rozpocząć od kilku takich samych, prostych kroków, niezależnie od tego, jak szybko ma się odbyć ślub i wesele.
Tak więc, chronologicznie:
- Wyznaczamy datę ślubu.
- Szukamy odpowiedniej sali weselnej i zamawiamy termin.
- Znajdujemy fotografa i kamerzystę.
- Rezerwujemy zespół weselny.
- Ustalamy i rezerwujemy termin w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego.
- Tworzymy wstępną listę gości.
Jeśli te kwestie zostały już odhaczone, to teraz trzeba zająć się szczegółami. Para narzeczeńska, której do ślubu zostało kilka miesięcy, powinna sprawdzić, jakie dokumenty do ślubu należy przygotować, żeby mogło dojść do uroczystości. Narzeczeni z dłuższym czasem oczekiwania na ślub mogą pozwolić sobie na poszukiwanie inspiracji, wybrać swój wymarzony styl weselny i dobrać do niego wszelkie drobiazgi.
Przygotowanie do ślubu
Przygotowania do ślubu kościelnego i konkordatowego
- zarezerwowanie daty ślubu,
- zapisanie się na nauki przedmałżeńskie, mogą one trwać jeden weekend lub nawet 8 tygodni,
- danie na zapowiedzi przedślubne,
- dostarczenie niezbędnych dokumentów – świadectwo chrztu oraz bierzmowania,
- spisanie protokołu przedślubnego,
- spowiedź przedślubna dwukrotna,
- zorganizowanie oprawy muzycznej na Mszę Świętą ślubną,
- wybranie w kwiaciarni dekoracji ślubnych do kościoła.
Przygotowania do ślubu cywilnego
- wizyta w urzędzie stanu cywilnego oraz zarezerwowanie daty ślubu,
- spisanie protokołu oraz dostarczenie wszelkich potrzebnych dokumentów,
- zapłacenie opłaty urzędowej.
Przygotowania do wesela
Przygotowania do ślubu oraz wesela wymagają dość dobrych zdolności organizatorskich, ponieważ lista zadań koniecznych do wykonania jest dość długa, niezależnie od charakteru, jak również typu ceremonii oraz przyjęcia. Aby nie czuć się przemęczonym, zagubionym oraz uniknąć niepotrzebnego stresu, warto skorzystać z różnych narzędzi, które znacznie ułatwią ten proces. Dobrym pomysłem będzie planer ślubny. Dzięki takiemu interaktywnemu narzędziu, organizacja zadań, kontrolowanie budżetu oraz planowanie kolejnych kroków będzie o wiele łatwiejsze.
Planowanie wesela często okazuje się niestety wbrew pozorom niezwykle czasochłonne. Bez pomocy konsultanta ślubnego bardzo łatwo można stracić orientację w dosłownie całym natłoku przedślubnych spraw oraz wszelkiego rodzaju zadań. Pomimo tego samodzielna organizacja wesela nie jest niemożliwa do wykonania – wystarczy odpowiednio zaplanować zadania oraz obrać konkretną strategię.
Pomóc w tym może praktyczna lista weselna, dzięki której będzie można łatwo odhaczać zrealizowane punkty, natomiast przy niewykonanych zadaniach zapisywać swoje uwagi. Dobry plan bowiem to połowa sukcesu!