Kamerzysta i fotograf na ślubie kościelnym

Kamerzysta i fotograf na ślubie kościelnym

Ślub to wyjątkowy dzień dla każdego. Przed młodą parą otwiera się nowa droga życia, stają się bardziej dojrzali, zakładają rodzinę. W tym dniu każdy chce wyglądać jak najlepiej, z założenia jest to bowiem jedyny taki dzień w życiu.

Wir przygotowań

Już od samego rana trwają przygotowania – poza obowiązkową wizytą u fryzjera, panna młoda odwiedza też makijażystkę, a pan młody – barbera, który zadba o to, aby jego zarost prezentował się w dniu ślubu idealnie. Piękna i wymarzona suknia ślubna podkreśla urodę przyszłej małżonki.

Tak doskonały wygląd wart jest uwiecznienia na dobrej jakości zdjęciach, choć oczywiście nie sam wygląd jest tu najważniejszy. Wyjątkowość chwili, moment nałożenia obrączek ślubnych na dłonie po raz pierwszy, wzruszenie na twarzy rodziny i zaproszonych gości – to wszystko warto sfotografować, aby z dnia ślubu zachowała się wyjątkowa i bezcenna pamiątka.

Do zdjęć ślubnych chętnie wracamy, czy to z okazji rocznicy ślubu, czy też bez powodu, aby przypomnieć sobie tą piękną ceremonię. Ale jak znaleźć idealnego fotografa i kamerzystę, którzy uwiecznią to wydarzenie najlepiej jako to możliwe?

Specjalne pozwolenie od kościoła

Wykonania zdjęć i filmu podczas ceremonii ślubnej nie możemy powierzyć pierwszej lepszej osobie. Znajomy czy wujek z dobrym aparatem i zacięciem na fotografa może i robi ładne zdjęcia, ale kościół wymaga, aby wybrana przez parę młodą do fotografowania czy filmowania osoba miała odpowiednią licencję.

Wydanie takiej licencji poprzedzone jest szkoleniem prowadzonym przez parafię (można je zrobić w wielu miejscach w Polsce), a koszt jest stosunkowo niewielki. Chodzi w tym przede wszystkim o znajomość zasad poruszania się po świątyni oraz szacunek.

Ważne jest bowiem, aby fotograf nie zaburzał samej ceremonii ślubnej w pogoni za idealnym ujęciem. Zdjęcia są bardzo ważne, ale w tym wydarzeniu chodzi przecież o coś innego – o związanie dwojga ludzi węzłem małżeńskim.

Dobry sprzęt to podstawa – w kościele nie łatwo o dobre zdjęcie

Świątynie często są ciemne, panuje w nich specyficzne oświetlenie, zupełnie inne od tego, które spotyka się w innym miejscu. Ma przy tym znaczenie to, czy jest to zabytkowy, np. gotycki kościół, czy też nowoczesna świątynia, w której może być nieco jaśniej.

Doświadczony fotograf bez trudu dobierze odpowiedni sprzęt do danego obiektu, aby zdjęcia wyszły idealnie. Nawet w zaciemnionej świątyni da się zrobić zdjęcia pełne światła i energii, do tego potrzeba jednak profesjonalnego aparatu, a przede wszystkim – talentu i umiejętności.

Ile trzeba czekać na zdjęcia?

Wydawać by się mogło, że zdjęcia ślubne powinny być dostarczone szybko. To przecież tylko godzina ceremonii, podczas której fotograf wykona 50-100 dobrych zdjęć, da się więc wybrać je w ciągu jednego wieczora, prawda?

Owszem da się, o ile młodej parze nie zależy na jakości. Aby wydobyć ze zdjęć to co najlepsze, konieczna jest obróbka w programie graficznym – tu właśnie znajduje się największe pole do popisu dla fotografa. Jedno zdjęcie obrabia się nawet przez kilka godzin, aby efekt końcowy był idealny, i aby zdjęcie zachwycało każdego, nawet w dalekiej przyszłości. To niełatwe do osiągnięcia!

W rzeczywistości więc na świetnie wykonane i bezcenne zdjęcia ślubne możemy poczekać nawet do kilku miesięcy, ale efekt może być tego wart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry