„Marsz weselny” Mendelssohna

Ten jeden z najczęściej wybieranych przez młodą parę utworów na zakończenie ceremonii ślubu skomponowany został przez Feliksa Mendelssohna w 1842 roku i w rzeczywistości stanowi część muzyki do komedii Williama Szekspira pt. „Sen nocy letniej”.

Pięć lat później, 2 czerwca 1847 roku po raz pierwszy utwór ten odegrano podczas ślubu w anglikańskim kościele św. Piotra, jednak „Marsz weselny” największą popularność zyskał w roku 1858.

Wtedy to, w anglikańskiej kaplicy królewskiej – St. James’s Palace w Londynie – miał miejsce ślub Wiktorii Koburg, najstarszej córki królowej Wiktorii Hanowerskiej, z księciem Fryderykiem Hohenzollernem, od 1888 roku cesarza niemieckiego (jako Fryderyk III). To właśnie córka jednej z najważniejszych królowych w dziejach Wielkiej Brytanii, zwanej też „babką Europy”, samodzielnie wybrała utwór Mendelssohna jako muzykę do swojej ślubnej ceremonii.

Marsz weselny Mendelssohna

Utwór napisany jest w tonacji C-dur i najczęściej grany jest na organach, jednak świetnie brzmi również w wersji na skrzypce czy kwartet smyczkowy. Od ponad 150 lat odgrywany jest podczas ceremonii ślubnych na całym świecie, zachwycając po dziś dzień.

Powrót do góry