„Marsz weselny” Wagnera

Utwór niemieckiego kompozytora Ryszarda Wagnera powstał jako część opery Lohengrin z 1850 roku. Jest to jeden z najczęściej wybieranych marszów odgrywanych na wejście panny młodej do kościoła, zarówno w prywatnych ceremoniach, jak i tych o bardziej oficjalnym charakterze.

W samej operze Lohengrin, utwór ten znany jest jako „chór dla nowożeńców” i śpiewany jest przez kobiety towarzyszące bohaterce w drodze do jej ślubnej komnaty.

Część kościołów katolickich sprzeciwia się jednak wykorzystaniu tego utworu Wagnera jako elementu oprawy muzycznej ślubu. Powodem ma być przedstawianie w wagnerowskich operach pogańskich tematów i historii, a samo dzieło ma być kojarzone raczej z teatralnym przedstawieniem, a nie z kościelną ceremonią.

„Marsz weselny” Wagnera

Kwestię podejścia parafii do tego tematu warto osobiście omówić z proboszczem, z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dać czas skrzypaczce czy innym muzykom na przygotowanie się do dnia ślubu. W najgorszym wypadku pozostaje wybrać spośród innych utworów dostępnych w repertuarze.

Powrót do góry