Muzyka na weselu – DJ, zespół muzyczny czy… odtwarzacz?

Muzyka na weselu – DJ, zespół muzyczny czy… odtwarzacz?

Młoda para planując swoje nadchodzące wesele ma do podjęcia wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór pomiędzy zespołem muzycznym a DJ-em. Zadanie, jakie stawia się przed muzykami jest ogromne, mają oni bowiem ogromny wpływ na atmosferę panującą podczas przyjęcia weselnego.

Zalety i wady zespołu muzycznego

Zatrudnienie weselnego zespołu to tradycja stara jak świat. Kilkuosobowa grupa, w skład której najczęściej wchodzi dziś gitarzysta, basista, perkusista, klawiszowiec i wokalista (sam grający często też na którymś z instrumentów) od lat kojarzy się z weselną zabawą.

Dobry w swoim fachu zespół jest w stanie szybko reagować na potrzeby gości weselnych, odpowiednio modyfikując listę utworów, wydłużając lub skracając je, nawet zmieniając ich tekst, aby rozbawić czy wzruszyć weselników. Wokalista to często prawdziwy showman, który potrafi porwać do tańca zarówno najmłodszych, jak i starszych uczestników wesela.

To jednak ideał, który na ogromnym rynku weselnym w Polsce nie zawsze się przytrafia. Nie brakuje bowiem zespołów, których muzyczny repertuar zatrzymał się jeszcze na czasach PRL, bywa też, że wokalista w rzeczywistości nie jest najlepszym śpiewakiem i zwyczajnie… fałszuje. Nikt nie chciałby, aby jego wesele uprzykrzał nieprzyjemny, zawodzący głos, prawda?

Zalety i wady DJ-a

Z drugiej strony w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje wynajęcie DJ-a na wesele. Niemal nieograniczone zasoby utworów muzycznych, dobry, radiowy głos i profesjonalne efekty świetlne nadadzą sznytu każdej zabawie weselnej, w zasadzie eliminując wszelkie wady, jakie mogą mieć poszczególne zespoły muzyczne grające muzykę „na żywo”.

Bywają jednak tradycjonaliści, dla których muzyka puszczana przez DJ-a nie przypada do gustu i lepiej bawią się przy tradycyjnych instrumentach. Wydaje się jednak, że tego typu głosy należą już do mniejszości.

Rozwiązanie budżetowe – własny odtwarzacz

Osoby, które na swoją zabawę weselną nie chcą wydawać dużych pieniędzy, także na weselnej muzyce mogą nieco zaoszczędzić. Odpowiednio wcześniej wystarczy przygotować sobie zestawienie utworów, które miałyby być odtwarzane podczas przyjęcia, i już – weselna muzyka gotowa. Nie zastąpi to oczywiście ani prawdziwego zespołu, ani DJ-a, zabraknie też wodzireja który poprowadzi weselną zabawę, ale jeśli mówimy o mocno ograniczonym budżecie, to czasem trzeba pójść na pewne kompromisy.

Zanim jednak podejmiemy się tego typu inicjatywy, należy zorientować się w kosztach tzw. ZAIKS-u, sale weselne i hotele będą bowiem wymagać od młodej pary uregulowania tej kwestii.

Decyzja musi być dobrze przemyślana

Bez względu na dokonany wybór, decyzję należy dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw. Muzyka to jeden z najważniejszych elementów wesela – nie warto na niej oszczędzać, aby później nie żałować, i nie zbierać negatywnych opinii od weselnych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry