Poznaj 5 etapów, jakie trzeba przejść, by stworzyć udany i szczęśliwy związek małżeński

Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu zakochanych. To moment, którego nie sposób porównać do żadnej późniejszej uroczystości rodzinnej. Niemniej, by w ogóle się odbył, musi być spełnione kilka podstawowych warunków. Można nawet żartobliwie powiedzieć, że ślub to ostatnie ogniwo długiego i trudnego procesu, a etapy go poprzedzające to taki test. Ma on przede wszystkim dowieźć czy miłość dwojga ludzi jest wystarczająco silna.

Narzeczeństwo pierwszy krok do stanięcia na ślubnym kobiercu

Nie da się ukryć, że oświadczyny to pierwszy poważny test zaradności, pomysłowości i uczuciowości mężczyzny wobec partnerki. Oświadczyny powinny być perfekcyjnie zorganizowane, dokładnie przemyślane i co najistotniejsze romantyczne. Jeśli spełnią te ostatnie kryterium, jest większa szansa, że zostaną przyjęte. Moment wyznania miłości partnerce nie może również odbyć się bez pierścionka zaręczynowego. To on tak naprawdę jest namacalnym dowodem miłości mężczyzny do kobiety.

Pierścionek na palcu ukochanej to taka niepisana gwarancja, że jego intencje są czyste i szczerze, a przyrzeczenie miłości prawdziwe i płynące prosto z serca. Gdy zaręczyny dojdą do skutku i zostaną przyjęte, wtedy zakochani muszą poinformować o tym swoich najbliższych. Najlepiej zrobić to podczas kameralnej, domowej kolacji z udziałem obu rodzin. Takie luźne, nieformalne spotkanie to także świetny pretekst do tego, aby obie familie się lepiej poznały. Gdy narzeczeństwo trwa już dosyć długo, to następnym logicznym i naturalnym krokiem powinno być ustalenie daty ślubu i zapisanie się na nauki przedmałżeńskie.

Wynajem sali weselnej zapowiedzią ewentualnego małżeństwa

Wynajem sali weselnej i wpłata zaliczki na poczet weselnego przyjęcia to ewidentny sygnał, że plany matrymonialne obojga zakochanych są jak najbardziej poważne i zmierzają do wspólnego zamieszkania i dzielenia ze sobą dalszego życia. Po wynajęciu sali naturalnym i pożądanym odruchem jest kupno i wypisanie zaproszeń ślubnych. Ustalenie listy gości weselnych zazwyczaj wcale nie jest prostą sprawą.

Oprócz tego, że trzeba dokładnie ustalić, ile ich w ogóle będzie, to jeszcze należy dokładnie przemyśleć, jak ich obok siebie usadowić. Ważną kwestią jest też to, czy pozwolić im przyjść na wesele z dziećmi, czy wyraźnie w zaproszeniu zaznaczyć, by pozostawili na ten czas swoje pociechy w domu pod opieką ukochanej babci, cioci bądź niani.

Trzeci etap planowania wesela- zakup odpowiednich ubrań ślubnych – uroda

O ile u mężczyzn jest dość mało problematyczna i przejmująca kwestia, u kobiet bywa dość skomplikowaną i czasochłonną czynnością. Panom zakup ślubnego fraka bądź garnituru zajmuje nie więcej niż dwa- trzy dni. Oczywiście Pan Młody powinien mieć także wygodne buty, muszkę lub krawat czy ładną koszulę. Jednak te kwestie nie są aż tak trudne do załatwienia, żeby musiał się nad nimi specjalnie długo głowić.

Zupełnie inaczej jest u kobiet. Przyszła Panna Młoda musi dokonać setek przymiarek, zanim zdecyduje się na konkretną suknię ślubną. Oczywiście trwa to tygodniami i niestety wiąże się ze sporą ilością przeróbek krawieckich. To dlatego, że suknię trzeba dopasować do figury, upodobań i innych dodatków. Elementy odzieżowej układanki muszą przecież wszystkie pasować do siebie idealnie. Inaczej przyszła mężatka jeszcze gotowa zrezygnować ze ślubu.

Wieczór panieński i kawalerski ostatnimi przystankami przed małżeństwem

Nie da się ukryć, że obie te uroczystości towarzyskie to najprzyjemniejszy i najmniej stresujący element przedślubnych przygotowań. Zarówno przyszły Pan Młody, jak i Panna Młoda świetnie się tego wieczoru bawią. I jak nakazuje tradycja, robią to oddzielnie w gronie najbliższych przyjaciół. Wieczór panieński i kawalerski to ostatnia okazja, by nieco poszaleć, odstresować się i nie słyszeć z tej okazji narzekań oraz docinków ze strony przyszłego współmałżonka.

Ponadto oba te wydarzenia to niejako pożegnanie starego modelu bycia i wstąpienie na nową drogę życiową. W wieczorze panieńskim i kawalerskim godne pochwalenia jest to, iż dzięki nim oboje zakochanym może nieco zwolnić tempo i dostatecznie dobrze zrelaksować się przed najważniejszym dniem. A ten jak wiadomo, aż kipi od emocji i stresu, czy wszystko pójdzie tak, jak należy.

Przysięga w Kościele

To ona tak naprawdę jest tym momentem, w którym zakochani czują, że już za chwilę staną się sobie najbliższymi osobami na świecie. To podczas składania przysięgi małżeńskiej da się wyczuć, że głównym postacią tego dnia załamują się głosy, uginają się kolana czy spływają obficie krople potu z czoła. Jednak nie ma nic przyjemniejszego niż słowa księdza, że teraz można nałożyć sobie obrączki na palec albo się pocałować.

To właśnie te słowa świadczą dobitnie o tym, że zostało się małżeństwem i że będzie się od teraz ze sobą na dobre i na złe. Przed Kościołem odbywa się też zazwyczaj składanie życzeń Młodej Parze i wręczanie jej prezentów. To bardzo doniosła chwila, pełna uśmiechów, łez oraz pozytywnych fluidów. Tylu dobrze życzących nam osób, nie da się spotkać na żadnej rodzinnej uroczystości.