Pytania, jakie warto zadać sobie przed ślubem

Pytania, jakie warto zadać sobie przed ślubem

Decyzja o zawarciu małżeństwa z konkretną osobą jest niebywale trudnym zadaniem. Tylko niektórzy młodzi ludzie podejmują ją szybko i spontanicznie, pod wpływem zakochania. Większość przyszłych nowożeńców długo dojrzewa do decyzji o poślubieniu swojego partnera. Aby nieco ułatwić sobie ten proces warto zadać sobie kilka podstawowych pytań.

1. Gdzie będziemy mieszkać?

Najbezpieczniej jest gdy młodzi mogą zamieszkać zupełnie samodzielnie. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość i niekiedy trzeba mieszkać z teściami czy rodzicami. W takim wypadku warto już zawczasu ustalić granice i umówić się z narzeczonym na to, jak będą wyglądały przyszłe stosunki. Równie istotne przy wspólnym mieszkaniu jest ustalenie podziału obowiązków. Jedni stawiają na tradycyjny podział ról, inni wolą wszystkim dzielić się po połowie. Ważne żeby obydwie strony akceptowały ustalony porządek.

2. Jak będą wyglądały finanse po ślubie?

Warto zawczasu zastanowić się, czy potrzebujemy zawrzeć intercyzę, czy wszystkie pieniądze będą wspólne czy może tylko część a każdy pozostawi sobie pewien margines środków tylko dla siebie. Przed ślubem należy też uczciwie porozmawiać o swoich długach i zobowiązaniach.

3. Jaki będzie kształt przyszłej rodziny?

Zanim staniemy na ślubnym kobiercu należy zastanowić się czy chcemy mieć dzieci i jak dużo. Jeśli zdecydujemy się na potomstwo, to kto będzie się głównie nim zajmował, jak będzie wtedy wyglądała kariera zawodowa. Do kwestii rodzinnych zaliczają się także kontakty z dalszą rodziną. Należy więc ustalić jak często i na jakich zasadach odbywać się będą kontakty z rodzicami, teściami, szwagrami.

4. Jak będziecie spędzać czas wolny?

Nie samą pracą i obowiązkami żyje człowiek. Warto więc zawczasu ustalić, czy każdy z was będzie mógł mieć swoje pasje oraz odrębne grono znajomych. Dobrze jest gdy młodzi chociaż część czasu lubią spędzać razem, na przykład podróżując czy uprawiając sport. Z kolei jeśli jedna strona jest bardzo towarzyska a druga introwertyczna to może powodować pewne problemy dlatego zawczasu warto to ustalić.

5.Jakie nałogi ma druga strona?

Przed ślubem koniecznie trzeba też uczciwie i otwarcie porozmawiać o swoich skłonnościach do nałogów, bo po latach mogą one stać się dużym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry