Spowiedź przedślubna

Spowiedź przedślubna

Ślub katolicki wymaga tego aby para młoda odbyła spowiedź przedślubną. Jednak jak się do tego przygotować? Kiedy to zrobić? Na pewno zastanawiasz się nad tym. Proponujemy ci poradnik, w którym znajdziesz wszystkie informacje, jakie są ci potrzebne.

Żeby ksiądz zgodził się dać wam ślub musicie spełnić pewne warunki. Po pierwsze musicie udać się na nauki przedmałżeńskie i spisać odpowiedni protokół przedślubny. Dopiero kiedy pomyślicie o tym, możecie wkraczać w temat spowiedzi przedślubnej.

Przed ślubem w kościele musicie udać się co najmniej dwa razy do konfesjonału

Pierwszy raz powinien być po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi o ślubie w kościele. Drugi raz zaś, według zasady powinien odbyć się przed ślubem, tak aby na ślubnym kobiercu stanąć po spowiedzi, czystym i bez grzechów.

Co się zaś tyczy grzechów… w spowiedzi przedślubnej nie można zapomnieć o niektórych grzechach. Tak, dokładnie chodzi o kwestie z tych intymnych jak współżycie. Nie należy tego pomijać w spowiedzi przedślubnej. Jednak dla uspokojenia – część księży nie wyprawi wam godzinnego kazania przy konfesjonale. Przynajmniej w momencie, gdy oboje solidarnie się wyspowiadać z tego.

Najlepiej aby przed spowiedzią odmówić rachunek sumienia, który pozwoli nam stwierdzić jakie grzechy mamy do wyznania. Podczas rachunku sumienia warto zadać sobie kilka pytań, które pozwolą nam najobiektywniej jak się da ocenić, jakie mamy przewinienia na sumieniu.
Przykładowe pytania to:

  • czy spowiadałam/em się szczerze poprzednimi razami?
  • jakie grzechy ciężkie mogłam/em popełnić ostatnio?
  • czy jestem uczciwa/y wobec partnera/ki?
  • czy nie mam sekretów przed partnerem/ką?

Spowiedź przedślubna można zapisać najłatwiej w formie kilku punktów, które należy spełnić. Kiedy wszystkie możemy spełnić oznacza, że nasza spowiedź była dobra. Jeśli będzie czegoś brakować, oznacza, że można było lepiej odbyć spowiedź. Punkty o których mowa to:

  • odmówienie rachunku sumienia,
  • żal za grzechy,
  • postanowienie poprawy,
  • spowiedź szczera,
  • zadośćuczynienie Panu Bogu poprzez pokutę i bliźniemu poprzez poprawienie zachowania i pomoc.

Czym się różni spowiedź przedślubna od zwyczajnej spowiedzi?

W formułce nie ma żadnych zmian. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Przed uklęknięciem do spowiedzi należy powiedzieć księdzu, że jest to spowiedź przed przyjęciem sakramentu ślubu.

Jeśli jest konieczne zaświadczenie o odbytej spowiedzi przed ślubem, to również jest moment, aby dać księdzu dokument do podpisania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry