baner4.jpg baner5.jpg baner3.jpg baner1.jpg baner2.jpg baner9.jpg

Harmonogram przygotowań par młodych do ślubu i wesela

Około rok przed ślubem (w niektórych parafiach nawet do dwóch lat):

- Uzyskać zgodę rodziców ukochanej na ślub, dobrym pomysłem jest zorganizowanie spotkania dla rodziców przed zaręczynami. - Plany ślubu zaczynamy od przeprowadzenia zaręczyn. W tym celu musimy dobrać odpowiedni termin, klimat (miejsce zaręczyn, muzykę), wybrać pierścionek zaręczynowy. Warto zapoznać się już wtedy z lokalnymi jubilerami, gdyż często pary kupujące pierścionek zaręczynowy zamawiają parę miesięcy później w tym samym sklepie obrączki. - Następnie należy przeprowadzić wstępną liczbę zaproszonych gości i koszty organizacji ślubu i wesela (od tego zależy wybór sali). Gdy znamy nasze możliwości finansowe należy sporządzić listę lokalnych sal weselnych, zespołów muzycznych, a także upewnić się co do wolnych terminów w kościele, a następnie wybrać salę, zespół oraz konkretną datę ślubu i wesela. Oferty sal weselnych i zespołów muzycznych najłatwiej odnajdziesz na portalach weselnych, m.in. na planujemywesele.pl, czy na weselezklasa.pl , a także od własnych znajomych.

Na około 6-12 miesięcy przed ślubem:

- Należy wybrać dobrego kamerzystę i fotografa (zazwyczaj mają terminy rezerwowane na 6 miesięcy przed ślubem). Zacznij najpierw od sporządzenia listy kamerzystów i fotografów w odległości około 100 km, pomocne będą dla Ciebie portale weselne, m.in. na planujemywesele.pl, czy weselezklasa.pl , a także opinie znajomych. - Dokonać wstępnego wyboru, czy wybieramy ślub kościelny, czy konkordatowy (tj. kościelny połączony z cywilnym). W tym okresie wybieramy naszych świadków (drużbę, starszych), najlepiej aby były to osoby, które w dniu ślubu będą już w związku małżeńskim, a zarazem w podobnym wieku do pary młodej (do was). - Możemy już wtedy planować podróż poślubną, gdy ma to być miejsce wypoczynkowe, turystyczne wymagające rezerwacji terminu. Dla podróży poślubnej niewymagającej rezerwacji można zaplanować ją na około 1-3 miesiące przed ślubem. - Należy wybrać firmę zajmującą się wynajmem samochodów lub dogadać się ze znajomym mającym odpowiednie auto, a także ustalić plany wystrojenia bryki. - Zawczasu polecam zapisać się na kurs przedmałżeński i naukę przedmałżeńską. Dla regionu Sanoka i Bieszczad polecam weekendowy kurs przedmałżeński w Wybrzeżu (koło Dubiecka) oraz w Rzepedzi (koło Komańczy), które trwają 2 dni (od piątku 15.00-17.00 do niedzieli 12.00-14.00). Na naukę przedmałżeńską można uczęszczać w parafii lub u Franciszkanów w Sanoku (5 spotkań, w tym 2 indywidualne). - Wybrać oprawę muzyczną na ślubie w kościele, tj. organistę, skrzypaczkę ślubną. Polecam duety, co bardziej podkreśla wyjątkowość tej chwili, jaką jest ceremonia ślubu, zwiększa wewnętrzną współpracę i obniża koszty dojazdu.

Na około 4-6 miesięcy przed ślubem:

- Należy ostatecznie zdecydować, czy mamy zamiar wziąć ślub kościelny, konkordatowy, czy cywilny (wymagany wówczas jest termin w USC). Jest to bardzo ważna decyzja, stanowi także o naszej dojrzałości do sakramentu małżeństwa. - Należy wybrać firmę dekoratorską, która wystroi kościół i salę weselną, a także kwiaciarnię, która upiększy wystrój tych ważnych dla nas miejsc. - Dokonać ostatecznej rezerwacji terminu w kościele. Nie jest jeszcze wymagane złożenie odpowiednich dokumentów. - Wybrać suknie ślubną oraz dodatki (welon, rękawiczki, bolerko lub sweterek, szal, spinki, podwiązkę, buty, bieliznę, naszyjnik, kolczyki, pończochy, torebkę). - Wybrać garnitur razem z dodatkami (biały krawat lub mucha, biała typowo weselna koszula, biała kamizelka, pasek, butonierka, buty). - Wykonać ponowną listę gości, wybrać zaproszenia i osobiście je przekazać gościom weselnym. Jeśli mieszkają daleko można je przekazać pocztą. - Wybrać środki transportu dla gości i dla siebie. Część z nich wybierze własny samochód, więc musicie to odjąć przy doborze autobusu.

Na około 2-4 miesiące przed ślubem:

- Zgłosić się do USC w celu wypełnienia niezbędnych dokumentów, uiścić odpowiednią opłatę, i na końcu wybrać zaświadczenie o byciu w stanie wolnym. - Umówić się z proboszczami (lub z księdzem urzędującym w kancelarii parafii), aby wybrać odpis metryki chrztu oraz świadectwo bierzmowania. - Sprawdzić, czy posiada się świadectwo katechizacji wydane nam na zakończenie szkoły średniej (w przypadku zgubienia należy zgłosić się do właściwej szkoły). - Umówić się z proboszczem na spisanie protokołu przedślubnego (podczas którego dostaniecie wiele pytań odnośnie waszego związku i najbliższej rodziny). Protokół przedślubny jest bardzo ważny i to w nim znajdują się informacje stanowiące o ważności przyszłego małżeństwa*. - Zamówić odpowiednie obrączki, należy zwracać uwagę na ich grubość, gdyż złoto lubi się po latach odkształcać (grubość obrączki przekłada się także na jej cenę!). - Wykonać analizę zakwaterowania, wybrać zastępczą bazę noclegową (wynająć miejsca dla gości) lub zakupić materace jedno i dwuosobowe. - Zamówić ciasta i tort weselny lub zlecić tę czynność sali weselnej. - Zamówić napoje alkoholowe i chłodzące w hurtowni lub zlecić tę czynność sali weselnej. - Zamówić usługi kosmetyczne i fryzjerskie na tydzień przed weselem w celu zorganizowania próbnej fryzury i makijażu oraz w dniu ślubu. - Ustalić ostatecznie plan podróży poślubnej.

Do spisania protokołu przedślubnego należy dostarczyć:

a) dowody osobiste narzeczonych;
b) aktualny (to jest z datą do 3 miesięcy wstecz) odpis metryki chrztu;
c) ostatnie świadectwo katechizacji;
d) świadectwo bierzmowania;
e) zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej;
f) zaświadczenie o uczestnictwie w nauce przedmałżeńskiej;
g) zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o byciu w stanie wolnym (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny niósł ze sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu (jeśli wcześniej małżonkowie zawarli związek cywilny);

Na poniżej jednego miesiąca:

- Wykonać wszystkie niezbędne poprawki w sukni ślubnej i garniturze oraz w ich dodatkach. - Ustalić menu weselne oraz godziny podawania poszczególnych potraw. W tym także dodatki typu stołu wiejskiego, czy szwedzkiego. Podajcie sali ostateczną liczbę gości i sposób ustawiania stolików. - Umówić szczegóły z kamerzystą i fotografem mających odpowiednie uprawnienia do świadczenia usług na terenie kościoła. W tym miejsce pleneru, adresy państwa młodych, kościoła i sali weselnej, a także długość filmu, ilość zdjęć, występowanie w filmie czołówki i podobne. - Umówić szczegóły z zespołem weselnym (lub DJ-em, np. Dusiekiem), zwłaszcza godziny zaczęcia i zakończenia błogosławieństwa, ślubu i wesela, a także ustalić program zabaw i typ granej muzyki (biesiada, weselne, disco-polo, polskie, zagraniczne). - Zamówić u kwiaciarki ślubną wiązankę i wybrać ją w dniu ślubu. - Przeprowadzić próbną fryzurę i makijaż. - Wyznaczyć osoby odpowiedzialne podczas ślubu i wesela na pełnienie określonych funkcji.

Na przeddzień ślubu i w dniu ślubu:

- Przeprowadzić drugą spowiedź przedmałżeńską.
- Przygotować niezbędne dokumenty (tj. dowody osobiste i zaświadczenie o dwóch spowiedziach przedmałżeńskich pana młodego i pani młodej). - Zorganizować wieczór panieński i kawalerski (można pominąć, jeśli kogoś nie stać). - Przekazać świadkowi obrączki, który następnie przekaże je księdzu prowadzącemu ceremonię ślubu. - Mieć przygotowaną niezbędną apteczkę (np. leki przeciwbólowe, rezerwową koszulę). - Wykonać fryzurę ślubną i makijaż ślubny. - Swoje telefony przekazać najlepiej rodzicom, aby odbierali telefony od gości (z pewnością będą dzwonić w pytaniu o różne sprawy organizacyjne).

© SNS 8.3, 2012-2020, wykonanie mgr inż. Andrzej Wojtowicz, polityka cookies
Używam ciasteczek, aby ułatwić Ci korzystanie z serwisu. Jeśli ich nie blokujesz, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie nimi zarządzać, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem i akceptuję