Wyjątkowa chwila – wejście panny młodej do kościoła

Wyjątkowa chwila – wejście panny młodej do kościoła

Ślub kościelny to wyjątkowe i uroczyste wydarzenie. To spełnienie marzeń zakochanej w sobie pary, radość i duma rodziców, rodziny i zaproszonych gości. W tym dniu dzieje się wiele, jest tu mnóstwo ważnych i wzruszających chwil, a należy do nich moment wejścia panny młodej do kościoła. Jak to zorganizować, aby efekt był idealny?

Wspólne wejście z panem młodym

Pierwszą możliwością, prawdopodobnie najczęściej spotykaną w Polsce jest wspólne wejście pary młodej do kościoła. Ksiądz, który udzielać będzie sakramentu, tuż przed rozpoczęciem mszy wychodzi po przyszłych małżonków czekających przed kościołem, aby ich powitać i powiedzieć parę dobrych słów na przegonienie stresu. Księdzu zwykle towarzyszyć będą też ministranci, biorący udział w ceremonii.

Razem z parą młodą przed kościołem czekać mogą także świadkowie. Po przywitaniu z księdzem, wszyscy ruszają wspólnie w stronę ołtarza, niespiesznym krokiem, przy dźwiękach muzyki wprowadzającej granej przez organistę lub skrzypaczkę. Do najczęściej wybieranych utworów należą: marsz weselny Mendelssohna oraz marsz weselny Wagnera.

Jako pierwszy idzie ksiądz, który prowadzić będzie ceremonię ślubu. Za nim idą ministranci, następnie młoda para – można zachować nieco odstępu, aby wszyscy goście mogli dobrze przypatrzeć się pięknej sukni panny młodej – a za nimi idą świadkowie.

Wejście razem ze świadkami nie jest jednak koniecznością. Jeśli nie czują się oni komfortowo w takiej roli, lub też z jakiegoś innego powodu nie mogą towarzyszyć młodej parze, bądź takie jest życzenie przyszłych małżonków, świadkowie mogą na nich czekać już przy swoich miejscach, przed ołtarzem.

Wejście panny młodej z ojcem

Wyjątkowo uroczyste i wzruszające jest wejście panny młodej do kościoła, prowadzonej przez własnego tatę. Dumny ojciec symbolicznie odprowadza córkę do ołtarza, gdzie czeka już na nią jej przyszły mąż. To okazja do podkreślenia roli ojca w życiu córki, a także pewien symbol, mówiący o pełnej akceptacji dla zawarcia przez nią związku małżeńskiego.

Już po podejściu przed ołtarz, ojciec panny młodej może uścisnąć dłoń swojego zięcia i pocałować córkę w rękę. To wyjątkowa okazja dla fotografów na wykonanie bezcennej pamiątki, oraz jeden z najbardziej wzruszających momentów ślubnej ceremonii. Z pewnością dla ojca będzie to niezwykły zaszczyt i chwila, którą z dumą i przyjemnością będzie wspominał przez całe swoje życie, być może opowiadając o niej także swoim wnukom.

Wejście z druhnami

Jeśli pannie młodej nie może towarzyszyć jej ojciec, lub też jej wyobrażenie o tej wyjątkowej chwili jest inne, może ona do kościoła wejść np. w towarzystwie swoich druhen. To rozwiązanie znane raczej z zachodnich ceremonii ślubnych, należałoby więc przedyskutować je z księdzem odpowiednio wcześniej.

Jest to dobry pomysł szczególnie w sytuacji, gdy suknia panny młodej jest wyjątkowo długa, i towarzystwo druhen jest potrzebne aby zadbać o sam materiał. Podarta suknia ślubna to przecież jedna z najgorszych rzeczy, które mogłyby wydarzyć się w tym niesamowitym i pełnym emocji dniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry