Moda męska na wyjątkowe okazje

Wielu mężczyzn na co dzień nie przywiązuje większej wagi do swojego stroju. Owszem, zdarzają się wyjątkowi i panowie, którzy są na bieżąco z najnowszymi trendami i starają się je stosować przy doborze ubrań, ale zdecydowana większość traktuje zakup nowych ubrań jako przykrą konieczność. Nie inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o eleganckie stroje na szczególne okazje. Panowie często mają w szafie jeden garnitur, który zakładają zarówno na wesela, jak i eleganckie kolacje, a nawet pogrzeby. Zwykle nie wiedzą też, czym się różni smoking od garnituru. To spory błąd! Współczesna moda męska ma nam naprawdę wiele do zaoferowania i warto z tego skorzystać.

Nie tylko garnitur

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że jeśli chodzi o eleganckie stroje męskie, mamy do dyspozycji nie tylko popularne garnitury. W sklepach z modą męską dostępne są również smokingi i fraki. Nie są to stroje, po które można sięgać na co dzień, jednak przy wyjątkowych okazjach mogą okazać się świetnym wyborem i bardzo dobrze podkreślić szczególny charakter uroczystości, takiej jak chociażby własny ślub.

Zanim jednak wybierzemy się do sklepu, warto zorientować się, czym się różni smoking od garnituru. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że smoking zawsze nosi się z kamizelką lub pasem, natomiast w przypadku garnituru nie są one konieczne. Smoking zawsze jest czarny lub ciemnogranatowy, natomiast paleta kolorów, w których występują obecnie garnitury, jest zdecydowanie bardziej rozbudowana. Pozostaje jeszcze kwestia okazji, przy której można założyć smoking. Zgodnie z zasadami savoir vivru można nosić go wyłącznie po zmroku, dlatego nie sprawdzi się w czasie letnich przyjęć w ogrodzie.

Jeszcze bardziej elegancki od smokingu jest frak. Marynarka od fraka ma charakterystyczne przedłużenie w tylnej części, nazywane ogonem. Co bardzo ważne, nie ma guzików, dlatego musi być idealnie dopasowana do sylwetki. Z tego względu fraki zazwyczaj szyje się na miarę u krawca.

Jaki kolor wybrać?

Kolor stroju powinien być dopasowany do okoliczności, w jakich go nosimy. W przypadku smokingów i fraków wybór jest oczywisty — występują one w określonej kolorystyce i są zarezerwowana na wyjątkowe okazje. Jeśli jednak chodzi o garnitury, wybór jest zdecydowanie szerszy. Możemy wybierać między klasyczną czernią i bardziej odważnymi kolorami, takimi jak granat, zieleń, brąz, czy różne odcienie beżu. Przyjmuje się, że czarny jest zarezerwowany na uroczystości o szczególnym charakterze, takie jak pogrzeby czy przyjęcia odbywające się po zmroku. Na co dzień lepszym wyborem będzie granat lub szarość — garnitur w tych kolorach możemy spokojnie założyć na większość mniej i bardziej formalnych okazji. Jeśli garnitur ma nam służyć również na mniej oficjalne wyjścia, możemy wybrać marynarkę w modną kratę, czy paski. Cały outfit zyska dzięki niej nowoczesny sznyt.

Wybór materiału

Warto poświecić nieco czasu nie tylko na wybór koloru i kroju naszego stroju, ale również przyjrzeć się bliżej materiałowi, z którego będzie uszyty. Zgodnie z ogólną zasadą, na letnie i wiosenne przyjęcia wybieramy materiały przewiewne, o niższej gramaturze, natomiast zimą i jesienią dobrze sprawdzą się grubsze, bardziej mięsiste materiały. Zwróćmy uwagę również na walory praktyczne materiału. Len, chociaż świetnie się prezentuje i będzie dobrym wyborem na upalne dni, niestety bardzo się gniecie. Jeżeli zależy nam na nienagannym wyglądzie lub mamy przed sobą długą podróż przed przyjęciem, lepiej z niego zrezygnować. Na eleganckie przyjęcia można założyć marynarkę z aksamitu. Na co dzień dobrze mieć w swojej szafie garnitury z bawełny lub bawełny z domieszkami. Materiał decyduje o tym, jak prezentuje się cały strój. Nie każda tkanina sprawdzi się przy każdej okazji, dlatego warto mieć w swojej szafie przynajmniej kilka różnych garniturów do wyboru.