Strój ślubny dla pana młodego

Wybór sukni ślubnej dla panny młodej to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do uroczystości zaślubin. Niejednokrotnie oprócz samej zainteresowanej uczestniczą w nim druhna, mama, siostry i inne osoby, które mogą służyć dobrą radą przy podejmowaniu decyzji. Jeśli chodzi o pana młodego, zazwyczaj wybiera swój strój sam lub w towarzystwie narzeczonej. W praktyce często okazuje się, że wybór garnituru czy smokingu wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Garnitur czy smoking

Wybór między klasycznym garniturem a smokingiem to pierwsza i najważniejsza decyzja, jaką musi podjąć każdy mężczyzna przygotowujący się do ślubu. Garnitury są zdecydowanie bardziej uniwersalne, a przez to popularniejsze. Większość panów młodych decyduje się właśnie na ten rodzaj stroju wieczorowego. Smoking uchodzi za bardziej elegancki od garnituru i zgodnie z zasadami savoir vivru powinno się go zakładać jedynie po zmroku. Jeśli planujesz swobodne przyjęcie w ogrodzie, smoking nie będzie więc najlepszym wyborem. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by impreza była w stylu glamour, a wesele odbywa się po zmroku, warto przynajmniej rozważyć tego rodzaju strój. Miej na uwadze, że ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia w życiu większości z nas i jako takie wymagają szczególnej oprawy. Druga okazja do zabłyśnięcia w smokingu może się już nie przydarzyć.

Elegancki czy swobodny

O ile smoking już z definicji należy do najbardziej eleganckich męskich strojów, o tyle w przypadku garnituru mamy nieco więcej swobody. Możemy wybierać między różnymi materiałami i wzorami, bawiąc się tym samym konwencją. Zwykle zaleca się, by zdecydować się na prosty krój i elegancki wariant garnituru, by podkreślić wyjątkową rolę pana młodego w tym szczególnym dniu. Pojawiają się opinie, że ubrany w mniej stylową marynarkę czy garnitur w kratkę może zwyczajnie nie wyróżniać się na tle gości weselnych. Z drugiej strony marynarki męskie z aksamitu stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla zwykłych garniturów, a jednocześnie trudno zaliczyć je do typowych, często spotykanych strojów ślubnych. Pamiętajmy też o tym, że strój powinien być dopasowany do okoliczności, w których będzie odbywało się przyjęcie weselne i jego stylu. W przypadku imprezy w stylu boho pan młody może sobie pozwolić na założenie marynarki w kratę, lnianych spodni, a jeśli jest wystarczająco odważny, również trampki zamiast pantofli.

Jaki materiał wybrać?

Jeśli mamy już ogólną koncepcję tego, jak powinien wyglądać pan młody w dniu swojego ślubu, pozostaje jeszcze zadbać o walory praktyczne jego stroju. Materiał, z którego będzie uszyty garnitur czy smoking powinien być dopasowany do pory roku i ogólnej koncepcji wesela. Przyjęcia, które odbywają się latem i wiosną, na świeżym powietrzu lub w salach z ogrodem, dają nam zdecydowanie więcej swobody w tej kwestii. W takich przypadkach świetnie sprawdza się na przykład garnitury lniane. Świetnie się prezentują, a przy tym len jako naturalny materiał jest bardzo przewiewny, co docenimy zwłaszcza przy upalnej pogodzie. Na bardziej eleganckich przyjęciach w stylu glamour i takich, które odbywają się jesienią i zimą, można zdecydować się na coraz popularniejsze marynarki męskie z aksamitu.

Wybór dodatków

Dopełnieniem stroju ślubnego będzie dobór odpowiednich dodatków. Najważniejsza z nich to koszula, zwykle biała lub kremowa. Jej odcień powinien być dopasowany do koloru sukni panny młodej, odcienia garnituru i typu urody pana młodego. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile odcieni bieli mamy do dyspozycji, dopóki nie stanie przed koniecznością wyboru ślubnej koszuli. Oprócz koszuli każdy pan młody powinien zaopatrzyć się też w krawat lub muszkę, buty i dopasowany do nich pasek. Pozostałe elementy, takie jak poszetka, czy szelki są już opcjonalne i warto zdecydować się na nie tylko wtedy, gdy współgrają z całą koncepcją stroju, którą przyjęliśmy.