Organizacja ślubu i wesela

Organizacja ślubu i wesela jest złożonym i trudnym procesem, któremu zazwyczaj towarzyszy szereg różnych emocji. Każda para, która decyduje się na taki krok, chce aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany. Aby tak się stało, młodzi muszą poświęcić  mnóstwo swojego czasu i energii. Klucze m do zorganizowania tej uroczystości zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, jest postępowanie zgodne ze ścisłym planem.

Organizacja ślubu krok po kroku

Decydując się na ślub, niezależnie czy to konkordatowy czy cywilny, w pierwszej kolejności należy wybrać termin, w którym uroczystość miałaby się odbyć. Kiedy już wiadomo, kiedy ślub miałby się odbyć, należy udać się do księdza z parafii, w której miałby być ślub lub do Urzędu Stanu Cywilnego by potwierdzić potwierdzić oficjalnie termin i ustalić godzinę uroczystości. Następnym krokiem, będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów. W zależności od rodzaju ślubu, na który młodzi się decydują wygląda to następująco:

  • W przypadku ślubu konkordatowego należy dostarczyć: metryki chrztu, zaświadczenie o bierzmowaniu, potwierdzenie uczestnictwa w lekcjach religii, dowody osobiste, potwierdzenie udziału w naukach przedmałżeńskich, zaświadczenia o zapowiedziach, w przypadku innej parafii, zaświadczenia o odbyciu spowiedzi
  • W przypadku ślubu cywilnego należy dostarczyć: dowody osobiste, skrócone akty urodzenia oraz jeżeli któraś ze stron jest po rozwodzie, lub po śmierci małżonka, dokumentu potwierdzającego wyrok sądu lub akt zgonu

Organizacja wesela krok po kroku

Organizacja wesela jest zdecydowanie bardziej angażująca niż samo zorganizowanie ślubu. W przypadku chęci wyprawienia wesela, w pierwszej kolejności należy ustalić budżet, liczbę gości, zarezerwować salę oraz miejsca hotelowe, jeżeli jest taka potrzeba, znaleźć oprawę muzyczną, oraz fotografa i kamerzystę, jeżeli to wydarzenie ma być uwiecznione. Następnie młodzi powinni wybrać sobie świadków oraz zapytać ich o zgodę oraz wybrać obrączki i je kupić. Dalej należy skupić się na wybraniu strojów dla Państwa Młodych, dekoracji sali, samochodu oraz na wianku dla Pani Młodej. Pani Młoda powinna również umówić się do fryzjera oraz kosmetyczki. W dalszej kolejności trzeba wybrać zaproszenia, oraz rozdać je gościom. Warto również pomyśleć o sposobie podziękować dla rodziców oraz o błogosławieństwie narzeczonych jeżeli takowe ma mieć miejsce. Kolejnym krokiem jest wbór piosenki na pierwszy taniec, oraz nauka choregografii, jeżeli takowa ma być. W dalszej kolojności moża również zastanowić się nad sesją zdjeciową, oraz nad podróżą poślubną.