Obrączki to jeden z najważniejszych atrybutów każdej uroczystości ślubnej. Bez względu na to, czy para zdecydowała się na ślub kościelny, czy cywilny, moment, w którym wymienia się obrączkami, zawsze jest bardzo podniosły i wywołuje łzy wzruszenia u zgromadzonych gości. Po ślubie obrączka noszona na palcu to najpiękniejsza pamiątka tego wyjątkowego dnia. O czym warto pomyśleć przy wyborze obrączek? Co trzeba o nich wiedzieć?
Jakie obrączki wybrać? Jakie materiały na obrączkę wybrać?
Zdecydowana większość młodych par decyduje się na obrączki ze złota. I chociaż mogłoby się wydawać, że na tym dylematy związane z wyborem się kończą, wystarczy odwiedzić jubilera, żeby przekonać się, że wybór metalu, z którego będą zrobione obrączki to dopiero początek. Do naszej dyspozycji oprócz klasycznego żółtego złota jest również złoto białe i różowe. Musimy zdecydować się również na kształt obrączki — półkolista, płaska, a może ze ściętymi brzegami? Wiele par młodych decyduje się na dodatkową ozdobę w postaci diamentów. Zwieńczeniem projektu obrączki może być też osobista dedykacja wygrawerowana na jej wewnętrznej stronie.
Jeśli z jakichś względów nie zdecydujemy się na najbardziej popularne złote obrączki, możemy wybrać jeszcze stalowe, platynowe albo srebrne. Ciekawą alternatywą są też obrączki z kamienia. Chociaż trudno zaliczyć je do tradycyjnych, z dnia na dzień zyskują na popularności.
Jak dobrać rozmiar obrączek?
Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru obrączki. Najlepiej skorzystać przy tym z doświadczenia jubilera, który w swojej pracy na co dzień dobiera obrączki dziesiątkom par i z pewnością będzie wiedział, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że rozmiar będzie właściwy. Zaleca się na przykład, żeby na dobór rozmiaru obrączek umawiać się po południu lub wieczorem. Po całym dniu palce mogą być nieco spuchnięte, a to oznacza, że pierścionek, który jeszcze rano był dobry, wieczorem może już nie mieścić się na palec. Jeśli ślub będzie się odbywał w upalny dzień, w takiej sytuacji może się okazać, że obrączka, która u jubilera była idealna, w kluczowym momencie uroczystości nie mieści się na palec. Aby uniknąć takiej przykrej sytuacji, obrączki trzeba zmierzyć kilkukrotnie, w różnych okolicznościach. Pamiętajmy też o tym, by nie odbierać ich od jubilera zbyt wcześnie. Jeśli przed ślubem wpadniemy na pomysł, żeby trochę schudnąć, również rozmiar naszych palców może się zmniejszyć. Obrączka dobrana kilka miesięcy wcześniej może być za luźna i zsuwać się z palca przy każdym ruchu, przez co bardzo łatwo będzie można ją zgubić.
Obrączki w trakcie uroczystości ślubnej
Kiedy wybór obrączek macie już za sobą, pozostaje jeszcze zadbać o to, by podczas ceremonii zaślubin odpowiednio się prezentowały. Warto odpowiednio wcześnie zastanowić się, w czym nieść obrączki do ślubu i kto podejmie się tego zadania. Możliwości są bardzo szerokie i ogranicza nas w tym wypadku wyłącznie własna fantazja. Najpopularniejszy sposób to ułożenie obrączek na złotej tacy. Zależnie od formy uroczystości, na jaką się zdecydowaliśmy, obrączki może podawać młodej parze ksiądz lub urzędnik. W niesienie obrączek często angażuje się także świadków lub dzieci. W takim przypadku świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pudełka czy szkatułki, w których obrączki będą odpowiednio wyeksponowane. Zastanawiając się, w czym nieść obrączki do ślubu, powinieneś również uwzględnić ich bezpieczeństwo. Jeśli do ołtarza będą niosły je dzieci, obrączki dobrze jest zamocować tak, aby w razie potknięcia czy upadku, nie wypadły z pudełka i nie potoczyły się pod nogi zaskoczonych gości. Propozycja dla odważnych to umieszczenie obrączek w koszyczku lub pudełku, które do ołtarza przyniesie ukochany pies. Jeśli tylko uda się nakłonić pupila do współpracy, jego udział w uroczystości z pewnością na długo pozostanie w pamięci gości.