Jaki cytat umieścić na zaproszeniu ślubnym?

Zaproszenie ślubne jest pierwszą informacją dla gości o zbliżającym się weselu. Często traktowane jest ono również jako forma zapoznania się dla przyszłych gości weselnych z planowanym motywem przewodnim uroczystości. Jego zawartość jest bardzo ważna i oprócz podstawowych informacji tak jakich: kto i kogo zaprasza oraz podania miejsca ślubu i wesela, warto również umieścić na nim dodatkowe elementy, które nadadzą zaproszeniom ślubnym osobistego charakteru. Elementem takim mogą być sentencje na zaproszenia ślubne, które odzwierciedlą przyszłą Młodą Parę. 

Jak dopasować odpowiednią sentencję?

Cytaty to jeden z ciekawszych sposobów na wyróżnienie zaproszenia ślubnego spośród innych. Standardowy tekst zaproszenia ślubnego przewija się wielokrotnie w oczach gości, a dodanie do niego kreatywnej sentencji, może w zależności od wyboru wzruszyć, albo rozbawić – i przez to pozostać w ich pamięci na dłużej. Czym zatem kierować się wybierając konkretną sentencję na zaproszenie ślubne?

Przede wszystkim:

  • należy dopasować treść sentencji do stylu uroczystości, w zależności od tego, czy będzie to ślub cywilny czy kościelny
  • sentencja powinna pasować do motywu przewodniego ślubu
  • cytat powinien podobać się przede wszystkim przyszłej Parze Młodej

W grupie cytatów przewija się niezmiennie kilka takich, które nie ważne jak często zostaną użyte, to traktowane są wciąż jako symbol prawdziwej miłości oraz zawsze wzruszają nas tak samo mocno.

Klasycznie wybierane przez Narzeczonych są wyjątkowe wersy pochodzące z Pisma Świętego, jak również słowa papieża Jana Pawła II, lub ks. Jana Twardowskiego. Oczywiście znanych cytatów można szukać również w innych źródłach – chociażby w ulubionych książkach, filmach czy piosenkach.

Cytaty na zaproszenia ślubne zaczerpnięte z literatury – fundamenty

Być może wielu z nas pamięta, że najpiękniejsze cytaty o miłości pochodzą z ulubionych książek, często nawet tych z dzieciństwa. Nic więc w tym dziwnego, że często wykorzystywane są one na zaproszenia ślubne. Zastanawiając się nad sentencją do wykorzystania na zaproszeniu ślubnym, warto więc zajrzeć do swojej ulubionej książki i prześledzić ją pod tym kątem.

Jeśli nadal zastanawiacie się, kto jeszcze może pięknie opisywać miłość i małżeństwo – to oczywiście są to poeci. Jeśli jesteście pasjonatami poezji, to w ulubionych jej tomikach znaleźć możecie wiele idealnych na tę okazję cytatów.

Biblijne cytaty o miłości

Cytaty zaczerpnięte z Biblii wciąż niezmiennie trafiają na zaproszenia ślubne, poruszając nie tylko serca Pary Młodej, ale również gości. Dzięki umieszczeniu takiego cytatu na zaproszeniu ślubnym można odnieść wrażenie, że chwila ta będzie jeszcze bardziej wzniosła. Sentencje znajdujące się w takim miejscu, powinny być powiązane z zakochanymi i wyrażać to, co czują. Z tego właśnie powodu słowa biblijne cieszą się takim powodzeniem, ponieważ słowa na zaproszeniach ślubnych powinny obrazować miłość, a słowa zaczerpnięte z Nowego Testamentu właśnie tak robią.

Pomimo upływu lat i zmieniających się wciąż trendów ślubnych, młodzi wciąż decydują się na słowa wprost z kart Biblii. Dla wielu zakochanych jest również sposób na przypieczętowanie tego, iż zdecydowali się na ślub kościelny.

Słowa Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego ślubnymi sentencjami

Jan Paweł II jest autorem licznych encyklik, jak również wierszy oraz dramatów. Jego sentencje obok tych biblijnych są również niezwykle popularne wśród przyszłych nowożeńców. Spod jego pióra wyszło bowiem wiele inspirujących zdań, które często są wykorzystywane w zaproszeniach ślubnych.

Jan Paweł II to jednak nie jedyny duchowny, który opisywał w pięknych słowach miłość oraz małżeństwo. Osobą, która potrafiła również pięknie mówić oraz pisać o miłości był ks. Jan Twardowski.

Odnalezienie idealnego, miłosnego cytatu na zaproszenia ślubne jest niezwykle trudne, a jest to tylko kropla w morzu przygotowań przed ślubem.