Organizacja ślubu i wesela nie należy do zadań łatwych, ale z pewnością bardzo pracochłonnych. Jednak finał tych przygotowań, którym jest ślub i wesele – wynagradza wszelkie trudy. Romantyczna sceneria i wzruszające słowa przysięgi, a także pierwszy taniec. Dwoje wpatrzonych w siebie ludzi, szczere uśmiechy oraz życzenia bliskich. Tak, zdecydowanie podczas ślubu i wesela jest wiele magicznych chwil, łezka często zakręci się w oku. Do tych podniosłych i emocjonalnych momentów wliczamy również błogosławieństwo narzeczonych. Jak wygląda błogosławieństwo przed ślubem oraz jak się do niego przygotować?
Tradycja błogosławieństwa – skąd się wzięła?
W dawnych czasach błogosławieństwo rodziców dla nowożeńców nazywane było „wywodzeniem” lub „wywodzinami” i był to jeden z najważniejszych obrzędów. Panna Młoda przepraszała swoich najbliższych za problemy i przewinienia oraz dziękowała za troskę, miłość, wychowanie, a także żegnała się z domem, do którego miała już nie powrócić. Podczas błogosławieństwa Panna Młoda otrzymywała również swój posag. Wierzono, że błogosławieństwo rodziców, ochroni Młodą Parę przed wpływem złych duchów oraz zapewni im miłość, a także szczęśliwe, długie życie. Nowoczesne błogosławieństwo, chociaż odbiega już formą od tego z dawnych czasów, to wciąż pozostaje niezwykle ważną częścią wesela.
Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców kojarzy się głównie ze ślubem kościelnym, może jednak być przeprowadzone również przed ślubem cywilnym. Samo słowo „błogosławić” z łaciny oznacza „dobrze mówić”, a przecież dobre życzenia nikomu jeszcze nie zaszkodziły.
Jak wygląda błogosławieństwo przed ślubem?
Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców jest bardzo podniosłą chwilą, a jednocześnie tak osobistym momentem, że najlepiej przeprowadzać je tylko w wąskim gronie bliskich. Jak wygląda błogosławieństwo przyszłej Młodej Pary? Kiedy w pomieszczeniu zbiorą się już wszystkie ważne dla Młodej Pary osoby, ta poprosi zebranych, a zwłaszcza rodziców o udzielenie im błogosławieństwa. Niejednokrotnie przyszli małżonkowie klękają, okazując w ten sposób głęboki szacunek, ale podczas błogosławieństwa można również stać. Prośba może być krótka i zawierać się w jednym krótkim zdaniu – przykładowo: „Drodzy rodzice, prosimy Was o błogosławieństwo”.
Błogosławieństwo rozpoczyna mama Panny Młodej, wypowiadając słowa błogosławieństwa, a następnie kropiąc dzieci wodą święconą. Kolejno na czole każdego z narzeczonych czyni znak krzyża, podaje również pasyjkę do ucałowania. Po niej kolejno to samo czynią w następującej kolejności: mama pana młodego, tata pana młodego, a także tata panny młodej. Uczynienie znaku krzyża na czole nie jest obowiązkowe, choć według Kościoła konieczne, jeśli błogosławieństwo odbywa się poza dom -em oraz nie ma wody święconej, a także krzyża. Po rodzicach podchodzą kolejno chrzestni, a później dziadkowie i reszta osób, które młoda para poprosiła o udzielenie błogosławieństwa. Po skończonym błogosławieństwie warto okazać swoją wdzięczność oraz przygotować podziękowania dla rodziców.
Jak się przygotować do błogosławieństwa?
Każda młoda para, która pragnie, aby błogosławieństwo rodziców przebiegło w prawdziwej chrześcijańskiej atmosferze, powinna wówczas odpowiednio się do niego przygotować. Pierwszą istotną kwestią jest miejsce. Błogosławieństwo młodych w domu rodzinnym Panny Młodej należy bowiem do tradycji. W przypadku, kiedy nie jest to możliwe, odbywa się ono u Pana Młodego, a jeśli ślub zaplanowany jest daleko od miejsca zamieszkania, wówczas można przeprowadzić je przykładowo w pokoju hotelowym.
Drugim ważnym zadaniem jest zebranie odpowiednich atrybutów. Stół na błogosławieństwo pary młodej powinien być przykryty czystym, białym obrusem, powinny znajdować się na nim woda święcona, kropidło oraz pasyjka, czyli niewielki krzyżyk z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Całość można, chociaż nie trzeba udekorować dodatkowo kwiatami.