Na co zwrócić uwagę przy wyborze welonu?

Zdaniem wielu z nas welon stanowi nieodłączny atrybut każdej panny młodej. Ten zwiewny kawałek materiału już od lat dopełnia ślubne kreacje i sprawia, że kobiety czują się jeszcze piękniejsze w dniu swojego ślubu. Aby mieć pewność, że welon rzeczywiście doda nam uroku, przy jego doborze warto pamiętać o kilku istotnych elementach.

Kolor sukni

W każdym przypadku kolor welonu powinien być dopasowany do koloru sukni ślubnej. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste, jednak wielu z nas dopiero na etapie przygotowań do własnego ślubu przekonuje się, jak wiele odcieni posiada biel i jak bardzo mogą się one między sobą różnić. Aby uniknąć nieprzyjemnego dysonansu, kiedy okaże się, że welon różni się o kilka odcieni od koloru sukni, mimo iż teoretycznie oba były białe, najlepiej zamówić welon w tym samym salonie, w którym zamawiamy suknię. Dzięki temu będziemy mogły przymierzyć całą stylizację i szybko ocenić, czy całość dobrze komponuje się pod względem kolorystycznym. Specjaliści z dziedziny mody ślubnej zgodnie twierdzą, że przy odrobinie wysiłku do każdej sukni ślubnej można dobrać welon, który podkreśli jej urok i będzie z nią świetnie współgrał.

Prosty czy bogato zdobiony?

Współczesne welony mogą mieć bardzo różne formy. Panny młode mogą wybierać między takimi składającymi się z pojedynczej warstwy gładkiego tiulu, jak i bogato zdobionymi, wielowarstwowymi modelami obszytymi francuską koronką. Wybór między nimi to kwestia gustu i indywidualnych preferencji należy jedynie zadbać o to, by welon dobrze komponował się z suknią. Zbyt zdobny welon w połączeniu z bogatą, wielowarstwową suknią, może sprawiać wrażenie przesady i przepychu. W przypadku skromniejszych kreacji welon może je wspaniale ożywiać, stanowiąc główny punkt całej stylizacji. Warto eksperymentować i przymierzyć przynajmniej kilka różnych modeli welonów, zanim ostatecznie zdecydujemy się na ten jedyny.

Charakter uroczystości

Welon powinien być dopasowany również do charakteru całej uroczystości zaślubin i wesela. Długi na kilka metrów koronkowy welon hiszpański to niezbyt dobry pomysł, jeśli przyjęcie weselne będzie miało formę nieformalnego garden party. W przypadku wystawnego przyjęcia w stylu glamour krótki, skromny welon może z kolei zagubić się wśród innych dekoracji. Ważne, by przy doborze welonu i pozostałych ślubnych dodatków zachować konsekwencję.

Jaką długość welonu wybrać?

Kolejna istotna decyzja, która musimy podjąć przy zakupie welonu to wybór jego długości. Projektanci oferują nam zarówno króciutkie welony osłaniające twarz, jak i długie welony katedralne, ciągnące się kilka metrów za panną młodą. Wybór między nimi to kwestia indywidualnych upodobań, w każdym przypadku powinniśmy jednak pamiętać o względach praktycznych. Zbyt długi welon może okazać się zwyczajnie niewygodny i skutecznie utrudniać nam swobodny taniec na weselu. Jeśli nie chcemy z niego rezygnować, warto zdecydować się na welon hiszpański składający się z kilku warstw o różnej długości. W czasie samego ślubu możemy mieć na sobie długi welon, który z pewnością zrobi wrażenie na gościach i będzie pięknie prezentował się na zdjęciach. Pamiętajmy tylko o tym, by znaleźć osobę, która pomoże nam go układać w kościele, żeby oszczędzić sobie stresu, kiedy welon zaplącze się nam w obcas buta. Po ślubie dłuższą warstwę welonu można odpiąć, zapewniając sobie tym samym pełną swobodę ruchów w trakcie wesela.

A jeśli nie welon to?

Warto pamiętać również o tym, że welon to nie jedyna ozdoba włosów, na którą może się zdecydować panna młoda. Do naszej dyspozycji są również romantyczne wianki, delikatne woalki, czy bogato zdobione diademy. Każdy znajdzie wśród nich ozdobę, która będzie odpowiadała jego upodobaniom. Można też zdecydować się na połączenie kilku z nich. Nisko upięty welon w połączeniu z prostym diademem prezentuje się bardzo efektownie.